szkolenia PPOŻ i BHP

Kleszcze - sposoby ochrony i zasady usuwania

Kleszcze znajdują się w gęstych lasach, w trawie , w krzakach, w zaroślach, nad rzekami. Porą najwyższej aktywności pajęczaków jest ranek i późne popołudnie.

Zaleca się po przyjściu z lasu czy parku dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się w miejscach zgięć delikatnej i cienkiej skóry, np. pod pachami, w okolicach oczu, w pachwinach. Gdy znajdziemy na naszym ciele pasożyta, należy go jak najszybciej usunąć. Zabrania się smarowania przyczepionego pasożyta tłustymi kremami, olejami, gdyż wtedy on dusi się i wymiotuje. Przedostają się w tedy przez to wszystkie drobnoustroje. Literatura naukowa twierdzi, że kleszcze zarażają nas mikroorganizmami po 24 godzinach od ukąszenia.

Podstawowe zasady usuwania kleszcza ze skóry:

  • mocno uchwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry
  • należy wyciągnąć go płynnym i stanowczym ruchem aż do całkowitego usunięcia stawonoga
  • nie wolno szarpać gwałtownie, aby kleszcza nie urwać, ponieważ wtedy trzeba będzie usunąć część pozostałą w skórze, a dodatkowo istnieje zagrożenie, że tkankami uszkodzonego kleszcza zakażona zostanie rana, która pozostanie po jego usunięciu
  • nie należy zmieniać chwytu, ponieważ pęseta może ześlizgnąć się po kleszczu i wtedy do skóry zostanie wtłoczona cała zawartość kleszcza
  • po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ranę

Wszystkie czynności związane z procedurą usuwania kleszczy należy wykonać powoli i dokładnie. Jeżeli jest taka możliwość, usuniętego kleszcza należy zabezpieczyć i poddać badaniu na obecność chorobotwórczych patogenów.

Obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne przyrządy do usuwania kleszczy np. kleszczołapki, szczypczyki samozaciskające się, miniaturowe pompki ssące.